Спортната 2017-а през обектива - II част

31-12-2017 13:38

Спортът има своите исторически моменти във всяка една година. През 2017 г. двама великани на световния спорт се сбогуваха емоционално с публиката си, но в същото време изгряха новите имена по стадиони и зали.

България също може да се похвали с няколко успеха на международно ниво, но и можем да отбележим, че изпращаме годината със само два медала от световни първенства в олимпийски дисциплини.

Първата част на обзора на 2017 г. в снимки вижте - ТУК

Най-големият успех за българския спорт през 2017 г. беше дело на тенисиста Григор Димитров. Той завършва годината под №3 в световната ранглиста, изпреварен само от титаните на корта Рафаел Надал и Роджър Федерер. През ноември Гришо спечели турнира на шампионите – финала на ATP, сбъдвайки една от своите мечти и привличайки към финалния си мач в Лондон милиони българи.

18-годишният Антъни Иванов съживи българското плуване, след като направи няколко исторически класирания през това лято. Първо направи фурор на световното първенство в Будапеща за мъже, където достигна до финала на 200 м бътерфлай. В същата дисциплина търновецът спечели бронз от шампионата на планетата при юношите и донесе първи медал при мъжете от световни първенства. Само Таня Богомилова имаше до сега отличия от планетарния басейн.

Александър Везенков не пропусна да подкрепи националния отбор по баскетбол, въпреки че нивото му далеч се различава от това на съотборниците му. През май крилото на Барселона попадна в "Идеалната петица на младите играчи" в баскетболното първенство на Испания. В драфта на НБА пък беше избран от "Бруклин Нетс".

Владимир Далаклиев спечели бронз от световното първенство по таекуон-до WTF, а на европейската сцена се закичи със сребро. Неговата категория 63-68 кг е вече олимпийска.

Националният ансамбъл по художествена гимнастика продължава да трупа отлични постижения, въпреки че дебютира в този си състав през 2016 г. Симона Дянкова, Лаура Траатс, Ели Бинева, Мадлен Радуканова и Теди Александрова завоюваха сребро в многобоя от световното първенството в Пезаро. На същия шампионат грациите спечелиха още два медала – един на ансамбъла и един на Невяна Владинова, но на отделните уреди, които не са част от олимпийската програма.

Снимки: Getty Images, lap.bg, FIBA