Борбата взе бронз от световното на класиците

15-09-2019 18:43

Айк Мнацаканян спечели бронзов медал в категория до 72 килограма класически стил на световното първенство в Нур-Султан (Казахстан).

В решаващия мач за отличието поставеният под номер 1 натурализиран арменец надделя по точки над германеца Михаел Видмайер.

Мнацаканян изоставаше с 0:3 точки малко повече от минута и половина преди края, когато съперникът му беше поставен в партер заради пасивност.

Той не се възползва от ситуацията, но 40 секунди преди края направи ключова хватка, с която изхвърли германеца от тепиха и получи 2 точки за изравняване на резултата на 3:3, което се оказа достатъчно за спечелването на срещата и на медала.

Така натурализираният арменец донесе трети пореден бронз на България от голямо първенство след световния шампионат в Будапеща 2018 и Европървенството в Букурещ 2019.

Нито един от тримата български борци в сутрешната сесия не успя да достигне до полуфиналите.

Двама от тях обаче запазиха шансове да стигнат до медалите през репешажите.

В категория до 67 килограма Дейвид Димитров достигна до четвъртфиналите, в които отстъпи на датчанина Фредрик Берехуус с 0:6.

Преди това Димитров победи последователно индиеца Маниш Маниш (10:1) и американеца Елис Коулман (5:1). За да получи право да участва в репешажите Димитров ще се надява по-късно днес Берехуус да спечели полуфинала си с руснака Артьом Сурков и така да го изтегли в битката за бронза.

Подобна е и съдбата на представителя ни в категория до 87 килограма Тарек Абделслам. Натурализираният египтянин загуби още на 1/16-финалите от германеца Денис Кудла (1:3). Кудла обаче достигна до полуфиналите и при нова победа над украинеца Жан Беленюк ще даде шанс на Абделслам да се бори в репешажите.

Всякакви шансове за медал загуби Кирил Милов в категория до 97 килограма, който падна на старта от иранеца Мохамадхади Сарави. Сарави достигна до четвъртфиналите, но в тях загуби от арменеца Артур Алексанян, с което лиши Милов от надежди за репешажите.

Евентуално място в мачове за бронзовите медали ще осигури на Димитров и Абделслам квоти за Олимпийските игри в Токио догодина.

Тагове: Айк Мнацаканян, борба, световно първернство